SON DAKİKA… ÜÇ İSMİN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Genel Kurulunda, CHP’li Berberoğlu, HDP’li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkemelerce verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunuldu.

Genel Kurulda okunan tezkerelerin ardından Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliği düştü.

AK Parti’den erken seçim açıklamasıSiyaset

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, İstanbul’da yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece ve aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Berberoğlu, Farisoğulları ve Güven’in cezaları, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

Böylece CHP’nin milletvekili sayısı 139’dan 138’e, HDP’nin milletvekili sayısı 60’tan 58’e düştü.

Son dakika… YÖK Başkanı Saraç’tan flaş uzaktan eğitim açıklamasıTürkiye

CHP’Lİ ENİS BERBEROĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin, “Demokrasi için bir bedel ödenecekse bu bedeli önce CHP’liler öder. Önümüzdeki günlerde kalan 18 aylık cezamı yatmak üzere teslim olacağım” dedi.

KILIÇDAROĞLU SERT ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 3 ismin vekilliğinin düşürülmesine Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. 

Kılıçdaroğlu paylaşımında, “Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

HDP’DEN TEPKİ

HDP’nin resmi Twitter adresinden yapılan paylaşımda “Leyla Güven ve Musa Farisoğulları milyonların iradesidir. TBMM’de milyonların iradesini savunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Irkçılar arasında yeni trend! George Floyd ile böyle dalga geçiyorlarDünya

MHP’DEN İLK AÇIKLAMA

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuya ilşkşn yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası “Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur.” şeklindedir. Dolayısıyla Milletvekilliğinin düşürülmesi Meclis’in takdirinde değildir.

AK PARTİ’DEN İLK AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Twitter adresinden 3 ismin vekilliğinin düşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Turan’ın mesajı şöyle:

AK Parti’den erken seçim açıklamasıSiyaset

Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Mecliste okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir.

Ayrıca esas olan dokunulmazlıktır. Ancak, bu süreç 26.dönemde HDP ve CHP’nin çok ağır ithamlarla “kaldırın dokunulmazlıkları” şeklindeki talebiyle dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla başlayan bir süreçtir. Yani “dokunulur” vekilliği icat edenler, bugün bu görüntüyü yaşayanlar!

Restbet383.com

restbet önerdiğimiz önemli bir casino sitedir.You may also like...

1 Response

  1. ilgili dedi ki:

    Restbet387.com 13’e yükseltti. Alanyaspor ise 12 puanda kaldı.
    Fenerbahçe’den

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir